231 Jak pisać dziennik


Czujesz się przytłoczona? Zmęczona?
Dosłownie przygnieciona natłokiem myśli i obowiązków?
Każdego dnia nasze głowy wypełniają tysiące myśli i rzeczy, które powinnyśmy zrobić. Od tych malutkich jak kupić mleko czy masło, wymienić baterie w pilocie czy wysłać sms'a do znajomej po takie bardziej poważne jak zapłacić czynsz, kupić nową paczkę podpasek czy nie zapomnieć o zebraniu dziecka w szkole. Tych myśli jest tak wiele i tak wiele okupuje rzeczy naszą głowę, że zapominamy o tym, że życie to nie tylko lista rzeczy do zrobienia.
Zapominamy o tym, co ważne, zapominamy o tym, czego tak naprawdę pragniemy - na co dzień i generalnie od życia.
Już same myśli sprawiają, że jesteśmy zestresowane. Obawiamy się tak wielu rzeczy. Od stanu naszego konta po zadowolenie ludzi wokół nas. Ale gdzie w tym wszystkim jesteśmy my same?
Dzień za dniem mija, a my tkwimy w tej naszej rutynie trochę na automacie, trochę z samą sobą na końcu niekończącej się listy. Nie jesteśmy przecież dla siebie na tyle ważne, by postawić się na początku? Co nie? A jednak, powinnyśmy. Bo jeśli zapominamy w tym wszystkim o sobie, wszystko zaczyna się walić. Może nie od razu, ale z czasem, z upływem lat, wszystko zaczyna się psuć.
Bo nie dasz tego, czego nie masz, nie nauczysz tego, czego sama nie umiesz.
Chaos narasta, budujesz go każdego dnia. Ale zawsze możesz nacisnąć STOP na swoim autopilocie i prowadzenie dziennika jest do tego najlepszym sposobem.
Prowadzenie dziennika ma na nas bardzo pozytywne działanie:
-Czujesz się lżejsza, spokojniejsza a w głowie jest jakby więcej miejsca na inne rzeczy
-Czujesz się zadbana, pewniejsza siebie, bo wiesz co się dzieje i gdzie w tym wszystkim jesteś
-Jesteś bardziej świadoma i bardziej zmotywowana, wiesz jakie masz cele i możesz robić kolejne kroki w ich kierunku
-Wiesz, że nic nie umknie twojej uwadze i możesz lepiej zarządzać swoim czasem, wiesz jakie masz priorytety a na co szkoda ci czasu (pamiętaj, twój czas, czas dla ciebie - to nie strata czasu! ale sposób na to by zachować zdrową psychikę i nie zwariować)
Wstań choć 5 minut wcześniej, lub, kiedy wszyscy już śpią czy nawet na toalecie, kiedy nikt cię nie widzi, chwyć swój dziennik i zapisz w nim.
Ale co?
Jak taki dziennik prowadzić?
1. Zacznij od wypisanie tego, czego chcesz od życia. Czego chcesz doświadczyć, jakie masz marzenia - nie bój się ich, ani nie wstydź!
2. Pisz o tym, co czujesz każdego dnia, i dlaczego. Nie staraj się krytykować wszystkiego wokół a raczej skup się na sobie i na tym, jak Ty się czujesz. Czego się obawiasz, co cię cieszy, co ci smakuje i co irytuje. Co kochasz a co cię smuci.
3. Pisz co się dzieje w Twoim życiu i za co jesteś wdzięczna. Staraj się zauważyć jak najwięcej szczegółów.
4. Pisz o swoich decyzjach i powodach ich podjęcia.
5. Nie stresuj się tym co piszesz, jak piszesz i kiedy piszesz. Po prostu wylej to z siebie. To pozwoli ci oczyścić umysł i lepiej, efektywniej myśleć. Nie udawaj sama przed sobą, bądź szczera! Nie staraj się być idealna!
6. Wypróbuj metodę, która będzie ci pasować. Twórz listy, używaj linijki, ozdobnych długopisów. Podziel dziennik na części. Poświeć osobne działy na emocje, na myśli, plany, na to, za co jesteś wdzięczna.

Wyciąg z mojego dzisiejszego zapisu w moim dzienniku:
  • Dziękuje za kolejny dzień mojego życia. Dziękuje za mój ciepły dom, moją rodzinę i moje pasje. Dziękuje, za każdą zarobioną złotówkę i za śpiew ptaków za oknem. Do pracy odprowadzało mnie cudowne słońce.
  • Czuję się dziś trochę jak na szpilkach. Pisze coś dla mnie bardzo ważnego, i nie wiem czy ubiorę to w odpowiednie słowa. Powtarzam sobie w myślach, że dam radę, zrobię to, sprostam temu.
  • Do zrobienia: znaleźć nową książkę na zajęcia z Leną, Davida Copperfielda już kończymy. Kupić na ceneo nowy filtr do wody. Napisać do mamy Julki, że Nadia przyjdzie na jej urodzinki. Zapytać jaką książkę możemy jej sprezentować. Kupić włóczkę i zacząć dziergać prezenty.
  • Luźne myśli. Zaplanować weekend 7-8 grudnia tak, by móc spokojnie spakować wszystkie paczki i przygotować do wysyłki.
  • Weekend motywacyjny w marcu? transport? cena? lokalizacja?- przemyśleć plan.

Wracaj do tego co piszesz, poznaj siebie bliżej.

Prowadzenie dziennika to cudowny nawyk, jeden z tych, kiedy dbasz o siebie a nie o innych
Więc działaj!
 
Ps. Przygotowałam dla moich czytelniczek idealny dziennik wraz z narzędziami i wskazówkami jak go prowadzić.
Możesz go zamówić pisząc na dziennikkobiety@gmail.com lub napisz do mnie na FB. Znajdziesz go też na moim Allegro.

Komentarze